Kategorie

Služby

Informace

Novinky

Hledat v blogu


Aby Muška plavala

Aby Muška plavala

Aby muška plavala.

To si přeje každý, kdo rád chytá na sucho. Možná jste si všimli, že na čerstvou mušku vytaženou z krabičky máme obvykle ihned záběr. Taková muška totiž plave na vodní blance jinak, než muška, které už byla smáčená ulovenou rybou. Muška je po ulovení ryby nejen mokrá, ale občas i pokryta vrstvou rybího slizu. Jakmile je smáčená, záleží velmi na materiálech, ze kterých byla vyrobena a také na konstrukci mušky. Tyto dva parametry jsou poté rozhodující, jak se nám mušku podaří vysušit, aby se svými vlastnostmi blížila původnímu stavu.

V krátkosti bych prošel některé zákonitosti a požadavky na jednotlivé materiály.

Háček – tloušťku háčku a tím i jeho hmotnost musíme přizpůsobit především velikosti ryb, které hodláme lovit. Hmotnost háčku velmi ovlivňuje plovací schopnost mušky. Proto se snažíme používat háčky nejtenčí možné. Tenký háček také umožňuje použití tenčích vlasců.

Nosné prvky mušky – nožičky, křidélka, štěty, popř. další.

Moderní mušky jsou vázány poměrně jednoduše z kvalitních materiálů. Především peří CDC je nepostradatelné. Ze CDC můžeme zhotovit nejen křídla, která jsou pro ryby velmi atraktivní, ale ze CDC dubbingu můžeme udělat i nožičky, popř. i tělíčko. Taková muška je pak téměř nepotopitelná. Toto platí, pokud použijeme kvalitní CDC přírodních odstínů. Peří CDC má nejen obrovský povrch díky jemným větvičkám, ale pokud je přírodně promaštěné, odpuzuje vodu. Jemné chloupky peří jsou schopné navíc na sebe vázat mikroskopické kuličky vzduchu. Tyto vlastnosti dělají z tohoto materiálu materiál nepostradatelný. Barvené peří bývá barvením odmaštěné a již nikdy nenabude původních vlastností, proto mu musíme trochu pomoci kvalitním mazadlem.

Nožičky jsou vázány především z kohoutího peří. Opět platí, že peří musí být kvalitní, tzn. vyzrálé z 2-3 roky starých kohoutů, odebrané pokud možno v jarních měsících.

Na zhotovení tělíčka můžeme použít velkou škálu materiálů, jak přírodních – peří, srst, tak syntetické – nitě, dubbingy, folie atd. Toto je velmi rozsáhlá problematika a museli bychom popsat každý materiál samostatně, protože obecná pravidla zde neplatí. Některé syntetické materiály jsou velmi vhodné, jiné nikoliv. Totéž platí o peří. Dle mého názoru je rozhodující kvalita peří – jak CDC, tak případně peří na nožičky – CDC musí být přírodní, nebarvené. Čím více investujete do kvality, tím méně problémů u vody budete mít. Dalším důležitým prvkem je hmotnost háčku – háček by měl být co nejlehčí, vybrán dle velikosti lovených ryb. Např. pro malé ryby BL404 a BL450. Pro větší ryby BL 454 a BL 400.

Velmi důležité je, ať už jsme mušku vyrobili z velmi kvalitních materiálů nebo poněkud horších, jak se o mušku dokážeme před chytáním a v jeho průběhu starat tak, aby plavala jako nově vytažená muška z krabičky. Vhodné je mušku po uvázání jemně nakonzervovat mazadlem, např. CDC OIL, kterým mušku jemně potřeme a přebytečný olej odsajeme papírovým kapesníčkem. Takto ošetřená muška pak plave naprosto skvěle, i když použijeme barvené CDC nebo jiný méně kvalitní materiál.

Po ulovení ryby je důležité zbavit mušku především rybího slizu, stačí ji vyprat ve vodě. Potom se zbavíme přebytečné vody – plané hody, amadou nebo papírový kapesník. Takto vysušená muška se nám může jevit jako připravená k dalšímu chytání. Není to však mnohdy pravda, stále obsahuje malé množství vody, která zhoršuje plovací schopnosti materiálů ze kterých byla vyrobena.. Proto muška nesedí na povrchové blance vody, ale je více či méně zabořena pod vodní hladinu. Toto ryby velmi dobře vnímají, zvláště na klidné hladině může být tento problém rozhodující pro úspěšnost lovu.

Máme pak dvě možnosti – navázat čerstvou mušku nebo stávající dosušit přípravkem Dry Wing Powder. Je to vlastně bílý prášek, který má velké absorpční vlastnosti a během krátké chvíle pohltí zbytkovou vodu z mušky – v podstatě ji z mušky vysaje. Ideální je nasypat trochu prášku na křidélka, popř. i tělíčko mušky a rozetřít prstem. Prášek sfoukneme, a pokud je třeba, proces opakujeme. Je dobré držet přitom mušku za háček sevřený mezi prsty. Pokud bychom namočili celou mušku do prášku, má potom tendenci plavat i samotný háček a muška se potom často vyvrací na bok. Namáčením celé mušky do prášku se také dostane část prášku na vlasec a také můžeme vlasec poškodit o hranu lahvičky, což se také negativně projeví při dalším chytání.

Dry Wing Powder také řeší problém vysoušení mušek v deštivém počasí. Plané hody již nejsou tak efektivní. Tímto práškem však vždy mušku zbavíme veškeré vlhkosti.

Takže přeji, aby plavala……………..

Admin

Posláno v Rybářské vybavení Publikováno 10/09/2015 16:24:47
Váš komentář byl úspěšně odeslán. Děkujeme za komentář!
Přidat komentář
Jméno:*
E-mail:*
Zpráva:*
  Captcha
  Přidat komentář
Designed by OMG Designer, coded by kapsia.com