Kategorie

Služby

Informace

Novinky

Hledat v blogu


Brodící kalhoty

Brodící kalhoty

Brodící kalhoty.

Tato součást naší výbavy často rozhoduje o úspěchu, či neúspěchu našich rybářských výprav. Této otázce věnujeme spoustu času, sháníme informace, ale velmi často se nerozhodneme správně, jaké brodící kalhoty pořídit. Zde několik zkušeností jak postupovat při výběru, používání, údržbě.

Výběr kalhot: nejdříve je dobré ujasnit si, kde chceme kalhoty používat. Pokud jen v okolí svého bydliště, vystačíme s třívrstvými kalhotami jakékoliv firmy – ovšem důležité jsou především reference od lidí, kteří již mají s danou značkou zkušenosti. Pokud ovšem často vyrážíte do vzdálených destinací, věnujte výběru opravdu pozornost. Určitě to chce vícevrstvé kalhoty, které jsou mnohem odolnější při namáhání. Není nic horšího, než netěsné kalhoty.

Levné kalhoty se téměř výhradně vyrábí v Číně. Kvalita nemusí být špatná, ale co je problém, že i kalhoty s dobrými referencemi mohou být pokaždé vyrobeny v jiné kvalitě a tudíž nemáte nikdy jistotu, co koupíte. Navíc u levných kalhot nebývá zajištěn servis. Takže, pokud máte smůlu a koupíte špatně, obvykle budete mít problémy a nakonec zjistíte, že se vám ,,dobrá,, koupě prodražila.

Naopak renomované značky si hlídají kvalitu, mají zajištěný servis. Nevýhodou je však obvykle vyšší cena. Zde bych se přikláněl k variantě – nešetřit a koupit ověřenou kvalitu.

Důležité je, jak se k této části výbavy chováme. Řekl bych, že nejdůležitější krok je hned na začátku. Pokud koupíme kalhoty především malé, krátké do rozkroku, můžeme si být jisti, že jejich životnost bude velmi krátká. Stačí jeden nekontrolovatelný krok a natáhneme švy v rozkroku a je po kalhotách. Takto poškozené kalhoty ani není možné reklamovat.

To, že kalhoty nejsou plechové a nevydrží vše je nám jasné. Přesto někteří z nás nemají problém si sednout na cokoliv ostrého, prodírat se houštím s ostrými trny, sjíždět po zadku se svahu do vody atd. Další problém je, že nevěnujeme pozornost sušení. Někteří z nás klidně suší kalhoty v autě klidně několik dnů nebo jinde zapomenuté v tašce. Takto ,,sušené,, kalhoty velmi dlouho nevydrží. Plísně, které se namnoží na vnitřní straně kalhot mohou v ,,dobrých,, podmínkách poškodit membránu a máme o vlhko v kalhotách postaráno. Proto nezapomínejte kalhoty sušit obrácené, alespoň po krátkou dobu. Také sušení kalhot na slunci nedoporučuji. UV záření vám během krátké doby zcela zničí některé části kalhot. Pokud možno sušit krátce, intenzivně na průvanu, ale v suchu a v stínu. Rovněž přes celý rok nechávat kalhoty volně pověšené, nesmí zůstat poskládané někde v tašce.

Špinavé kalhoty je možné vyprat. Doporučuji pouze v nezbytných případech a pouze s přípravky k tomu určenými. Naopak impregnaci doporučuji používat, ve vrstvách látky se pak nedrží tolik vody.

Pokud dojde k poškození, velmi dobře zvažte, jak postupovat. Pokud možno, vždy se poraďte s odborníkem. Problém nastane, pokud jste na rybách a musíte řešit problém vlastními silami. Paradoxně s větší dírou si poradíte mnohdy s lépe, jak malou dírkou, ktero je problém najít. Nejhorší je, pokud tečou kalhoty ve švu.

Velkou díru zalepíme velmi rychle a jednoduše záplatami Tenacious. Kalhoty usušíme, ustříhneme větší kus záplaty, díru přelepíme a jde se chytat. Problém může být s vysušením kalhot. Pokud je sucho je to rychlé. Pokud prší, můžeme použít vysoušedlo na mušky Dry Wing powder. Takto zalepené kalhoty vydrží velmi dlouho, ale není to definitivní. Po nějakém čase se musí záplata sejmout a díru zalepit definitivním způsobem – Goretexovou záplatou nebo lepidlem Aqusure.

Malou dírku, pokud ji najdeme, můžeme zalepit stejným způsobem jako velkou – pokud spěcháme. Pokud máme čas, použijeme rovnou lepidlo Aquasure. Na dirku naneseme z vnitřní strany kalhot malo vrstvu lepidla. To do 24 hodin zvulkanizuje a lep je dokonalý. Problém však bývá při hledání díry. Je několik možností – prosvítit kalhoty baterkou, napustit tlakovým vzduchem a vložit do vody, napustit vodou – všechny tyto metody mohou díru odhalit, ale také nemusí. Na Goretexové kalhoty můžeme použít spray Sherlock, kterým dírku snadno objevíme.

Problém nastane, pokud tečou kalhoty ve švu. Toto bych nechal vždy na odborné firmě. Ne vždy je to možné a musíme se do opravy pustit sami. Mnohdy se totiž stává, že pokud zalepíme inkriminované místo, voda se dostane do kalhot nad místem, kde jsme lepení ukončili. Takže nám mnohdy nezbývá, než zalepit celý šev.

Někdy také tečou kalhoty skrz neoprenovou punčochu. Jakmile najdeme místo průsaku, použijeme opět Aquasure. Naneseme vrstvu s přiměřeným přesahem díry a obvykle se nám tato vada podaří zalepit. Pokud lepíme doma a máme čas, je dobré nanést více vrstev. První vrstvu Aqusure naředit toluenem. Řídké lepidlu vsákne do neoprenu. Druhá vrstva vytvoří hladký, velmi odolný povrch. Neopren často teče díky kamínkům, které se nám dostanou do boty nebo také tehdy, pokud jsme si koupili příliš malé boty a některá místa se ,,prošlapou,,.

Na závěr: z vlastní zkušenosti bych doporučoval pořizovat kvalitu, ale na druhou stranu platí, že kalhoty za dvojnásobnou cenu obvykle nevydrží dvakrát déle. Takže šťastnou volbu.

Admin

Posláno v Rybářské vybavení Publikováno 16/08/2015 08:48:14
Váš komentář byl úspěšně odeslán. Děkujeme za komentář!
Přidat komentář
Jméno:*
E-mail:*
Zpráva:*
  Captcha
  Přidat komentář
Designed by OMG Designer, coded by kapsia.com