Kategorie

Služby

Informace

Novinky

Hledat v blogu


Wolframové hlavičky

Wolframové hlavičky

Něco o wolframových hlavičkách

Jelikož se o těchto produktech hodně povídá a ne vždy je vše OK, tak bychom rádi zde uvedli několik údajů, které možná někomu pomohou vyjasnit některé otázky.

Wofram, jak známo patří k nejtěžším kovům vůbec. Jeho měrná hmotnost je cca 1,7 x vyšší než u olova a je velmi podobná měrné hmotnosti zlata. Jelikož je levnější než zlato a těžší než olovo stal se z tohoto materiálu významný prvek také v naši zájmové oblasti. V posledních letech jsou z wolframu vyráběna většina zatěžovacích prvků pro naše mušky.

Jelikož obrábění tohoto materiálu je problematické, obvykle se tyto výrobky lisují z práškového wolframu. Zde se hodně povídá o tom, že některé firmy přimíchávají do prášku levnější kovy, protože wolfram je docela drahý kov. Nevím, nakolik se toto zakládá na pravdě, ale naše hlavičky po obdržení od výrobce jsou bez povrchové úpravy a mnohými testy jsme neprokázali přítomnost jiných kovů.

Teprve potom si necháváme hlavičky povrchově upravit, alespoň ty barvy, které se dělají galvanicky. Jelikož jsou hlavičky po lisovaní docela nerovné a po nanesení povrchu by se neleskly, jsou tyto nejprve opatřeny vrstvou niklu. Ten povrch ,,vyhladí,, takže je lesklý. Na tento povrch jsou teprve nanášené konečné vrstvy, které se pak krásně lesknou. Také je třeba podotknout, že nikl je slabě magnetický, takže pokud někdo zkoušel vzít na hlavičky magnet, aby zjistit přítomnost železa, mohl zjistit, že slabě ,,lepí,,. Toto však alespoň u našich hlaviček způsobuje vrstva niklu.

Když jsme u povrchové úpravy, pak je zde třeba říct, že se hlavičky upravují třemi základními způsoby – galvanicky, elektroforetickým lakem a práškovými barvami. Určitě by daly vzpomenout další způsoby, ale tyto se spíše používají v malém.

Každá povrchová úprava má poněkud jiný vzhled – jsou lesklé nebo matné, má jinou tloušťku – tím je také dosti pozměňován původní rozměr hlavičky a průměry uváděné výrobci jsou spíše orientační. Také větší vrstva u práškově povrhovaných hlavičkách způsobuje křehkost této vrstvy a pokud se muška pověsí na konec návazce a pořádně se ,,přetíží,, pak je oklepána během chvilky. Nejtrvanlivější hlavičky jsou ty, které byly opatřeny konečným povrchem galvanicky – to jsou hlavičky v barvách zlaté, stříbrné, růžové zlato, měď. Musí však být použit kvalitní materiál, jinak povrch ,,zajde,, a účinnost našich mušek se vytratí, Elektroforetickým lakem jsou vyráběné dobře známé barevné hlavičky s lesklým povrchem. Tento lak také není příliš trvanlivý, tak je třeba přemýšlet nad tím, kam mušku s takovou hlavičkou umístíte, aby vydržela co nejdéle v původní barvě.

Dále je dobré si všímat nejen povrchu hlavičky, ale také jak velkou má hlavičku dírku, či drážku pro navlečení na háček. Mnozí pak při honbě za lacinými výrobky rádi zaplatí za ,,vzduch,, uprostřed hlavičky. Je třeba si uvědomit, proč naše mušky opatřujeme těmito hlavičkami – především proto, aby byly co nejtěžší ( přitom musí být hlavička malá, jinak záběrů obvykle ubývá ) a také, aby byly pro ryby co nejatraktivnější.

Na našich stránkách naleznete wolframové hlavičky s drážkou ve dvojím provedení drážky a to: s malou drážkou – pro háčky bez zpětného hrotu a také pro háčky z tenkého drátu – tyto jsou obvykle vyráběny ve velikostech 2 – 2,3 – 2,8 – 3,3 – 3,8 mm. Druhá varianta je s větší drážkou. Tyto hlavičky doporučujeme pro háčky se zpětným hrotem nebo pro háčky s velmi silného drátu, tyto se vyrábí ve velikostech 2,5 – 3 – 3,5 – 4 mm. Opět upozorňuji, že všechny průměry jsou vždy orientační a při použití pro závodní muškaření je vždy nutné průměry blížící se 4 mm, povolené hranici, přeměřit. Zajímavostí je, že menší hlavičky s menší drážkou mají stejnou hmotnost jako nejbližší větší hlavička s drážkou větší, tedy 2,3 = 2,5, 2,8 = 3.

Pro tuto sezonu připravujeme mnoho nových barev, některé z nich již můžete najít na našich stránkách.

 

Admin

Posláno v Zajímavosti na trhu Publikováno 16/08/2015 09:10:18
  • Komentáře ( 1 )
Filip Apjár

2015-08-25 12:27:45

Výborný článek, děkujeme za vysvětlení mnohých otazníků.

Váš komentář byl úspěšně odeslán. Děkujeme za komentář!
Přidat komentář
Jméno:*
E-mail:*
Zpráva:*
  Captcha
  Přidat komentář
Designed by OMG Designer, coded by kapsia.com